Julkaistu 
Armas Härkönen

Jaakko Hamunen Sissosten sukuseuran puheenjohtajaksi

Kuusi vuotta sukuseuraa luotsannut tamperelainen Unto Kuittinen (vas.) luovutti jokseenkin helpottuneen oloisena puheenjohtajan nuijan Jaakko Hamuselle. Armas Härkönen Kuusi vuotta sukuseuraa luotsannut tamperelainen Unto Kuittinen (vas.) luovutti jokseenkin helpottuneen oloisena puheenjohtajan nuijan Jaakko Hamuselle.

Sissosten Sukuseuran puheenjohtajaksi on valittu ilomantsilaissyntyinen eversti Jaakko Hamunen. Lauantaina Mekrijärven Sissolan pirtissä järjestetyssä vuosikokouksessa yhdistyksen hallitukseen valittiin joensuulainen Urpo Savinainen ja ilomantsilaiset Taisto Volotinen ja Irma Väisänen.
Eversti Hamunen työskentelee Helsingissä Rajavartiolaitoksen esikunnan suunnittelu- ja talousyksikössä.
– Äitini on Ilomantsin Kirvesvaaran Sissosia. Olen toiminut aiemmin 10 vuotta seuran sihteerinä, ja viime aikoina myös yhdistyksen toiminnan tarkastajana. Pienessä yhdistyksessä kukin tekee töitä vuorollaan, Hamunen totesi.
Uuden puheenjohtajan mielestä puuhahenkilöillä on kaksi suurta norsua kuljetettavana.
– Ensinnäkin näiden rakennusten ylläpito ja kunnostaminen, ja toisena haasteena on sukuseuran jäsenistö. Tarvitsisimme nuorta väkeä jäseniksi ja talkoisiin, hän pohti. 
 

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

Kommentoi

Hae sivuilta