Karhuja kylä täynnä
Kolmatta kertaa järjestettävän Karhufestivaalin puitteet alkavat olla valmiina Ilomantsissa. Lauantain tapahtuman pääpaikka, Katri Vala -kulttuurikeskus, on uudistanut ilmettään, sen areenalla kisataan karhunveiston SM-kisa.
Tapahtuma avataan torilla perjantaina ja perjantaina sahojen pärinä täyttää koko keskustan, kun moottorisahaveiston SM-kisan osanottajat tarttuvat keskustan alueella jo odottaviin puupölkkyihin.
Veistäjiä tapahtumaan on tulossa perjantaina 20 ja lauantaina 19. Ulkomaalaisvahvistukset tulevat Kanadasta ja Venäjältä. Mukana ovat myös muun muassa MM-titteliä hallitseva Esko Heikura ja SM-titteliä hallitseva Kalle Lindholm.
Tapahtuma on tuonut Ilomantsin katukuvaan paljon uusia karhuja, sillä edelliskisojen tuloksia on esillä muun muassa yritysten pihoilla.
Kommentoi