play

Heinävaaran yläkoululla kokattiin MTK:n tuella kotimaista

Heinävaaran yläkoulun kasiluokkalaiset saivat kokata Kiihtelysvaaran MTK yhdistyksen tarjoamista kotimaisista raaka-aineista. Akseli Myller, Topias Kalpio, Matias Koponen ja Kimi Vaittinen tiesivät reseptit luettuaan, mitä tekivät.

Heinävaaran yläkoulun kasiluokkalaiset saivat kokata Kiihtelysvaaran MTK yhdistyksen tarjoamista kotimaisista raaka-aineista. Akseli Myller, Topias Kalpio, Matias Koponen ja Kimi Vaittinen tiesivät reseptit luettuaan, mitä tekivät. Kuva: Sirpa Sutinen

Sirpa Sutinen

Heinävaaran yläkoulun kasiluokkalaiset saivat joulun alla kotitaloustunnille raaka-aineiksi Kiihtelysvaaran MTK-yhdistyksen toimittamat ruokakassit ja reseptivihkoset. Niistä lähdettiin kokkaamaan opettaja Heli Pursiaisen opastuksella lounasta, jonka tarkoitus oli muistuttaa suomalaisesta alkutuotannosta herkullisella ja konkreettisella tavalla.