Julkaistu 
Armas Härkönen

Mekrijärvelle etsitään kyläpäällikköä

Metsäkeskuksen luonnonhoidon asiantuntija Hannu Lehtoranta (vas.) ja Launo Dufva suunnittelivat vesistöjen puhdistustoimenpiteitä. Metsäkeskuksen luonnonhoidon asiantuntija Hannu Lehtoranta (vas.) ja Launo Dufva suunnittelivat vesistöjen puhdistustoimenpiteitä.

Ilomantsin Mekrijärvellä on kyläpäällikön ”virka” avoimena. Mekrijärven kyläkokous järjestettiin Megrin Matkailun tiloissa eilen illalla. Arto Piipponen on toiminut Mekrijärven seudun kyläyhdistyksen puheenjohtajana ja monitoimimiehenä 10 vuotta, ja luopuu tehtävästään.

- Yhdistyksen sääntöjen mukaan ei sama henkilö voi toimia puheenjohtajana kymmentä vuotta pidempään, hän selitti.

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

Koska vapaaehtoista ei löytynyt, niin kokous päätti pitää tuumaustauon ja tiedustella puheenjohtajaa vielä kahden kuukauden ajan. Yhdistyksen kevätkokous järjestetään maaliskuun 13. päivänä.

Kokouksessa kuultiin vesiensuojeluasiaa Freshapit Life IP Koitajoen hankkeeseen liittyen. Megrin Matkaiun kehitysjohtaja Leila Laukkanen kertoi yhtiön tämänhetkisestä tilasta. Sissosten Sukuseuran ahkera talkoomies Paavo Ryhänen kertoi puolestaan sukuseuran suunnitelmista.

 

Kommentoi

Hae sivuilta